Merak ettiğiniz her sorunun yanıtı burada!

Çimstone’un doğal güzelliğini nasıl muhafaza edebilirim?

Çimstone yüzeyin yıllar boyu doğal parlaklığını ve estetik görünümünü muhafaza edebilmesi için basit ve rutin bakım yeterlidir. Nemli bir bez ve az miktarda sıvı deterjan en ideal temizlik için yeterlidir. Çimstone, sahip olduğu kompakt yapısı ile leke tutmaz. Sadece silmekle yüzey, ilk günkü yeni ve temiz görüntüsüne kavuşur. Daha fazla bilgi için Bakım Koruma Kılavuzunu inceleyiniz.

Kurumuş artıklar ve inatçı lekeleri nasıl çıkarabilirim?

Kuruduğunda çıkarılması zorlaşan boya, oje, sakız, hardal, ağır yağlar gibi artıkları plastik bir spatula yardımı ile narince kazıyın, ardından suyla temizleyin. Lekenin kalması durumunda,  banyo-mutfak yüzey temizleyicilerini lekenin üzerine uyguladıktan sonra, hassas bulaşık süngeriyle ovalayın, ardından mutlaka durulayın. Tek seferde çıkarılması güç olan inatçı kirlerin temizlenmesi için çamaşır suyu katkılı jel temizleyiciler de oldukça başarılıdır. Banko ve tezgahınızı, hiçbir şekilde temizlik ürününü iyice durulanmadan kurumaya bırakmayın.

Çimstone ne kadar dayanıklıdır?

Çimstone sağlamdır, ancak tahrip edilemez değildir. Çimstone kırılma, aşınma ve çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdır. Her türlü yüzey gibi Çimstone da fiziksel özelliklerini zayıflatan etkilere (çok güçlü kimyasallar ve çözücüler, termal şok, yüzeye uygulanacak aşırı kuvvet veya darbe gibi) maruz kalması durumunda kalıcı olarak hasar görebilir. Bu sebeple, Çimstone’un uzun yıllar ilk günkü görünümünü koruması için Bakım KorumaKılavuzunda belirtilen hususlara gerekli özeni gösterin, her koşulda kesme tahtası ve nihale kullanmayı ihmal etmeyin.

Çimstone tezgah üzerinde kesme doğrama işlemlerini doğrudan yapabilir miyim?

Yapısını oluşturan 7 mohs sertlikteki kuvars minerali sayesinde Çimstone, yüksek çizilme ve aşınma dayanımı gösterir. Böylece, Çimstone tezgah üzerinde ekmek tahtası olmaksızın kesme, doğrama işlemleri rahatlıkla yapılabilir, yemek hazırlarken tezgahın tamamı çalışma alanı olarak kullanılabilir. Ancak, Çimstone’un uzun yıllar ilk günkü görünümünü ve parlaklığını koruması için kesme tahtası kullanılmasını öneriyoruz. Daha fazla bilgi için Bakım Koruma Kılavuzunu inceleyiniz.

Çimstone ısıya dayanıklı mıdır? Üzerine sıcak tencere tava koyabilir miyim?

Çimstone yapısal olarak ısıyla kısa süreli temasta, diğer taşlardan daha dayanıklıdır. Ancak, her türlü taş, ani ve hızlı sıcaklık değişimlerine maruz kalması halinde zarar görebilir. Yüzeyin ısı farklılıklarına karşı diğer tüm malzemelerde olduğu gibi korunmasını öneririz. Bu sebeple ateşten alınan tencere gibi çok yüksek sıcaklığa ulaşmış mutfak kapları ile tezgahın temasından kaçınılmalı, bu kapların altına mutlaka nihale (altlık) konulmalıdır. Yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan yüzeyin ürün özelliğine göre farklı tepkiler vermesi (çatlama, renkte açılma, yüzey bozukluğu) beklenebilir. Özellikle işlem gören ve kesim yapılan kısımlar, tezgah iç ve dış köşeleri zayıf olan bölgeler olduğundan ısıya maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca, barbekü, yağda kızartma, reçel veya sos yapımı gibi fazlasıyla harlı ateş gerektiren işlerde yansıyan ısıya da dikkat edilmelidir.

Çimstone yüzey, üzerinde yiyeceklerin hazırlanmasına elverişli midir?

Evet, Çimstone’un gözeneksiz kompakt yüzeyi sıvı emmez, leke tutmaz; bakterilerin üremesi için uygun ortam yaratmaz. TSE standartlarına uygun olarak üretilen ve uluslararası düzeyde lider sertifikalandırma kuruluşu olan National Sanitation Foundation (NSF) International tarafından belirlenen NSF 51 Yiyecek Alanları Uygunluk kriterlerini tamamen karşılayan Çimstone, üzerinde yiyeceklerin hazırlanabileceği en güvenli yüzey olarak sertifikalandırılmıştır. NSF sertifikası ile paslanmaz çelikle aynı sertifikasyon derecesine sahip olan Çimstone, ev ve ticari mutfaklarda güvenle kullanılabilir.

Çimstone yüzey üzerinde kullanmaktan kaçınılması gereken kimyasallar veya temizlik malzemeleri var mıdır?

Aktif Hidroksit içeren Alkali ürünler (Lavabo açıcı vb.) Trikloretan veya Metilen Klorit içeren ürünler (Ağır yağ çözücüler, leke ve boya çıkarıcılar vb.) uzun süreli teması halinde ürün kalıcı zarar görebilir. Yüzeyin bu zarar verici maddelerden herhangi birine maruz kalması durumunda, hemen suyla silerek zararlı etkinin oluşmasını engelleyin.

Çimstone yüzeyine cila sürmeli miyim?

Hayır. Çimstone gözeneksiz bir malzemedir, bu sebeple Çimstone yüzeyler üzerine hiçbir zaman cila uygulanmasına gerek yoktur. Çimstone’un parlaklığı yapısını oluşturan kuvarsın doğal parlaklığıdır. Çimstone’a sonradan silim (polisaj) yapılmaz. Bu tür bir uygulama yüzey bozukluğuna sebep olur.

Çimstone parlaklığını nasıl muhafaza edecek? Parlatma polisaj gerekir mi?

Çimstone parlaklığını kuvarsın doğal ışıltısından alır, doğal parlaklığını ve pürüzsüz yapısını uzun yıllar korur. Sonradan polisaj (yerinde silim) gerektirmez ve kesinlikle taşın üzerinde yerinde silim (polisaj) yapılmamalıdır. Aksi takdirde kalıcı yüzey bozukluğu oluşur.  Yüzey parlaklığı glossmetre ile ölçülür ve yüzeyden yansıyan ışığın yüzdesini ifade eder. Çimstone iki farklı yüzey tipine sahiptir; parlak ve mat. Parlak Çimstone yüzeylerin uzun yıllar boyunca ilk günkü parlaklığını muhafaza edebilmesi için nemli bir bez ve az miktarda sıvı deterjanla rutin ve basit bir temizlik yeterli olacaktır. Bununla birlikte, tüm deterjanları ve temizlik ürünlerini üretici firmalar tarafından önerilen oranlarda kullanın ve kullanımdan sonra mutlaka suyla durulama yapın. Aksi takdirde yüzeylerde biriken temizlik maddeleri uzun dönemde yüzeyi kimyasal olarak etkileyebilir ve zamanla yüzeyde kalıcı kirlilik, mat ve puslu görünüm yaratabilir. Diğer taraftan mat yüzeyler üzerinde parmak izi gibi günlük kullanımda ortaya çıkacak her türlü iz parlak yüzeylere göre daha belirgin şekilde göze çarpacak ve dolayısıyla bu tür yüzeyler daha fazla günlük bakım gerektirecektir. Bu tür yüzeyler üzerinde yine aşındırıcı olmayan tarzda banyo-mutfak yüzey temizleyicilerini düzenli şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çimstone yüzeyi bıçakla çizebilir miyim? Çimstone üzerinde metallerin etkisi nedir?

Çimstone, üzerinde bıçakla kesme doğrama işlemi yaparken çizilmez. Çimstone yüzeyinde bıçakla işlem yaptıktan sonra görebileceğiniz izler veya tezgahınızın alın kısmına kemer tokası gibi kıyafetlerinizde bulunan metal aksamların sürtünmesi sonucu oluşan izler sadece “metal tozları”dır. Bu tarzda oluşan metal izlerini çıkartmak için lekelerin üzerine jel veya sprey temizlik malzemesi dökerek bulaşık süngerinin sert tarafı ile ovalayın, ardından mutlaka durulayın. Çimstone’un uzun yıllar ilk günkü görünümünü ve parlaklığını koruması için kesme tahtası kullanılmasını öneriyoruz. Daha fazla bilgi için Bakım Koruma Kılavuzunu inceleyiniz.